ZLATO
Zlato: trochu historie
Lesk a krása zlata znamená vždy pro jeho majitele pocit jistoty a bezpečí a to jak v dobách hojných tak i v časech těžkých. Vládce, který v minulosti držel zlato, měl moc a slávu, mohl ovládat obrovské říše a platit nemalé náklady s jejich řízením. V historii se již několikrát stalo, že vládcové chtěli tento ušlechtilý kov nahradit korálky či mincemi z mědi či dokonce papírovými penězi. Ale jak historie ukazuje, zlato si vždy svou silnou hodnotu udrželo. Budíš nám důkazem období Výmarské republiky, historické stádium Německa po roce 1918.
Velká hyperinflace v Německu vypukla po první světové válce. Státní centrální banka Německa tiskla příliš mnoho bankovek s úmyslem zvednout poválečnou německou ekonomiku a zaplatit platby válečných reparací vítězným mocnostem zejména Francii, jako odškodné za válečné utrpení. Tyto platby probíhaly a probíhají vždy ve zlatě. Poslední splátku zaplatilo Německo až v roce 2010. Jako důvod, či další příčina hyperinflace, byly úroky z válečných reparací, které postupně začaly přerůstat únosnou mez. Německo si začalo půjčovat další úvěry na jejich splácení. Zanedlouho následovala mohutná inflace. V roce 1933 bylo možné koupit za 1 unci zlata tři bloky domů.
Z této doby pochází příběh, který možná znáte: „Šla německá hospodyně pro chleba, peníze vezla na vozíku, vešla do obchodu (vozík s papírovými penězi nechala před obchodem), když se vrátila zjistila, že jí někdo ukradl vozík, bankovky nechal zloděj ležet před obchodem…“
Zlato jako uchovatel hodnoty
Zlato neumí žádná vláda světa tisknou, zlato nelze ničím nahradit, nelze zničit vodou, ani sluncem či ohněm. Stačí jej jen vyleštit a jeho krása a moc je zpět. Světová zásoba veškerého zlata by se vešla do krychle 18x18x18 metrů!
Dobývání zlata je stále nákladnější. Těží se ve stále větších hloubkách, kvalitní ložiska jsou vytěžena a nová se neobjevují. Pokud se zlato někde nachází, je jeho těžba ekologicky a ekonomicky velmi nákladná. Těžba zlata, i přes snahu ji zvyšovat, nepokrývá zdaleka jeho roční světovou spotřebu. Tyto aspekty způsobují, že je zlato stále vzácnější a tím roste i jeho hodnota.
Hodnota zlata je nejen v jeho kráse, touze mnoha lidí jej vlastnit, ale zejména v jeho velmi omezeném množství. K tomu nahrává i demografický vývoj na planetě, zejména populační expanze v Asii a Indii. Právě tyto státy jsou jedny z největších kupců zlata a stříbra na světě. Poměr zlata na osobu vs. světová zásoba se ztenčuje a časem bude sto tisíc ba i milion lidí na, které zlato prostě nezbude.
Zlato dnes
První co je třeba říci je, že je zlato v celé Evropské unii osvobozeno od DPH. Je tedy lépe obchodovatelné, na aukcích nebo u obchodníků tím pádem rychle likvidní. Poptávka po zlatě rok od roku roste. Například v USA měly banky nedostatek zásob zlata pro soukromé investory. Zlato nakupují i takové země jako je Bangladéš. V roce 2010 koupila tato země 8 tun zlata. V dnešním světě akcií a investičních bublin jde o bezpečný přístav nejen pro drobného investora. Ti jenž zlato fyzicky vlastní, jsou nejen anonymní, ale také profitují se značným ročním výnosem.
Zlato zítra
Odhad vývoje ceny zlata je vždy věc složitá. Ovšem v době kdy FED (Federální rezervní systém USA) chrlí EQ1 a EQ2 (kvantitativní uvolňování měny), kdy miliardy tištěných peněz létají vzduchem, v době kdy se k tomuto finančnímu infernu přidává i ECB (Evropská centrální banka) skupováním dluhopisů (jinak řečeno: tištěním peněz na nákup předlužených evropských států jako Řecka či Irska), si dovolím tvrdit, že zlato čeká velmi silné období. Dnes je cena ještě velmi příznivá, jen několik málo prozíravých či zasvěcených investorů tiše nakupuje, zatím z obavy či pro zisk. To se však, vzhledem k nepřestávající laciné snaze oživit trh tisknutím více a více peněz, může změnit na investování proti inflaci a udržení hodnoty Vašich těžce vydělaných peněz.
STŘÍBRO
Investiční hit posledních měsíců: stříbro. Jen v letošním roce se cena této komodity zvýšila o 70%, což je i pro nezasvěceného investora celkem slušný zisk. Ovšem vyhlídky vývoje ceny stříbra se pohybují ještě mnohem dál.
Tato, mnohými nedoceněná, komodita, je totiž velmi důležitá v průmyslu. Nenávratně se tak zmenšují její zásoby a snaha o recyklaci nevykazuje nejlepší výsledky díky vysokým finančním nákladům. Je nákladná nejen finančně, ale i ekologicky. To ovšem není hlavní příčina, která může v dohledné době spustit raketový vzestup ceny stříbra.
S největší pravděpodobností to bude americký Dolar a jeho možný propad. Mezi dva nejzásadnější důvody patří:
1. Odchod silných poválečných ročníků v USA do penze v horizontu dvou let, což může vyvolat obrovský tlak na stát ve vyplácení penzí a potažmo na akciový trh, do kterého většina těchto novodobých důchodců vkládá své naděje na slušnou penzi.
Výsledkem může být tlak na prodej akcií a jejich přeměnu na hotové peníze - penze. To může následně vyvíjet velmi silný tlak na FED (federální rezervní sytém – centrální banka USA) k uvolňování dalšího kvanta ničím nepodložených peněz (zlatem nekrytých Dolarů), potažmo skupování státních dluhopisů vydaných ke krytí zvýšených nákladů a udržení přijatelné sociální situace. Inflace započne roztáčet svůj kolotoč.
2. Druhá příčina je skryta pod názvy institucí Fannie Mae aFredie Mac, což jsou, jednoduše řečeno, fondy určené ke skupování nesplácených hypoték na americkém realitním trhu. Vezmeme-li v úvahu hodnotu 20 mld. USD měsíčně, v době, kdy tato finanční krize započala, je to jen slabý odvar toho, co může přijít zhruba na podzim 2011, kdy se tato suma statisticky vyšplhá na dvojnásobek, tedy na 40 mld. USD. Tyto náklady budou muset být proplaceny, pokud nechceme vidět pád největších bankovních domů USA. Opět se tak s největší pravděpodobností stane prostřednictvím kouzla zvaného FED a jeho tiskáren na peníze.
oznámka-anonimní názor našeho klienta